PONAD 240 FILMÓW ZGŁOSZONYCH DO KONKURSU III LONG STORY SHORT FILM FESTIWAL

Zakończył się nabór do konkursu III edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival”. Twórcy zgłosili ponad 240 filmów w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Lista filmów, które zakwalifikują się do konkursu oraz program festiwalu zostaną ogłoszone 5 kwietnia 2022 roku.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się stacjonarnie w kinie DCF w dniach od 22 do 24 kwietnia. Wszystkie filmy prezentowane będą bezpłatne. Organizatorem festiwalu jest Dolnośląskie Centrum Filmowe.

– Nieodłączną i najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs, do którego w tym roku twórcy zgłosili ponad 240 produkcji, w tym 114 fabuł, 77 dokumentów i 52 animacje. Filmy zgłaszali zarówno twórcy niezależni, jak i studenci szkół filmowych i artystycznych z całego kraju, m.in. PWSFTiT im. L. Schillera w Łodzi, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Munka, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Gdyńskiej Szkoły Filmowej czy Wrocławskiej Szkoły Filmowej Mastershot. Nasz festiwal to przede wszystkim pomysł na promocję młodych twórców filmowych oraz krótkiego metrażu, jako formy ciągle niewystarczająco docenianej, a dającej ogromne możliwości artystycznej kreacji – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Filmowcy powalczą o statuetki Salamandry oraz czeki po 5 tysięcy złotych w każdej z trzech kategorii: fabuła, dokument oraz animacja. Osobną kategorią jest przyznawana corocznie Nagroda Prezydenta Wrocławia w wysokości 5 tysięcy złotych. Zwycięzców wybierze jury, do którego zaproszeni zostali ludzie ze świata sztuki. Nagrodę Dziennikarzy przyznają przedstawiciele dolnośląskich mediów. Organizatorzy przewidzieli również Nagrodę Publiczności.

Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń. Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców. Ponadto widzowie spotkają się ze specjalnymi gośćmi festiwalu – aktorami młodego pokolenia: Małgorzatą Gorol i Maciejem Musiałowskim.

Podczas festiwalu odsłonięta zostanie figurka będący podobizną Sylwestra Chęcińskiego. Uroczystości towarzyszyć będzie pokaz debiutu krótkometrażowego Sylwestra Chęcińskiego „Człowiek nie umiera” z 1955 roku.

Festiwal odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, który jest także głównym mecenasem wydarzenia. Środki na organizację Long Story Short Film Festival w zdecydowanej większości pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dolnośląskie Centrum Filmowe, które jest organizatorem Long Story Short Film Festival to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez współorganizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.